طراحی لوگو دانلود آهنگ فروش فایل تفکر سیستمی آهنگ شاد نیکوشیمی طراحی لوگو ساخت فروشگاه
حذف در پنل کاربری [X]
آموزش شبیه سازی با اکسل

آمار فروشگاه

افراد آنلاین : 2 نفر
بازديد امروز : 19
بازديد ديروز : 10
كل بازديدها : 8688

دیگر امکانات

آموزش شبیه سازی با اکسل

قیمت: 10000 تومان

شبیه سازی پیاده سازی یک مدل واقعی در قالب یک مدل فرضی است که میتواند به بهبود فرایند سیستم منجر شود. در دنیای واقعی پیاده سازی برخی از طرح ها ممکن است هزینه زا باشد و یا حتی باعث از بین رفتن اجزای دیگر شود لذا به کمک شبیه سازی می توان از هرگونه ضرر احتمالی جلوگیری نمود. فرض کنید در یک واحد خدماتی قرار است یک یا چند خدمت دهنده به سیستم اضافه شوند تا عایدی بیشتری را برای این واحد داشته باشند، اما اگر اضافه کردن خدمت دهندگان نتیجه عکس دهد و موجب شود تا سیستم زیان ببیند چه؟ از این رو ضرورت استفاده از شبیه سازی احساس می شود.

امروزه با پیشترفت فناوری و علوم سیستمی کاربرد برخی از تکنیک های ریاضی ملموس تر شده و امکان دستیابی به بهترین راه حل را در اختیار سیستم ها قرار میدهد. البته نگرش سیستم یک نگرش عام است از این رو می توان هر چیزی که از اجزا و اشیاء که با هم در ارتباط اند و هدف خاصی را تحقق می بخشند سیستم نامید؛ مانند یک کارخانه، یک کارگاه تولیدی، یک مجموعه ورزشی، یک رستوران ، یک فروشگاه مواد غذایی، یک اداره دولتی و... .

مدلهای شبیه سازی را می توان در مدل های ایستا یا پویا، قطعی یا تصادفی، گسسته یا پیوسته دسته بندی کرد. البته شبیه سازی لزوما جواب بهینه را به ما نمی دهد اما اگر تمامی وقایع درست ثبت و ضبط شود جواب نزدیک به جواب بهینه را ارائه مینماید.

هر چند که نرم افزار هایی برای شبیه سازی وجود دارد اما آنچه که در دانشگاه ها از دانشجویان خواسته میشود شبیه سازی به کمک جدول شبیه سازی است لذا بهترین نرم افزار برای شبیه سازی اکسل است چون امکان شبیه سازی نا محدود را دارد و از طرفی زمان زیادی هم نمیبرد فقط کافی است یک یا دو سطر شبیه سازی کنیم و بقیه را درگ نماییم.

آنچه که در این جزوه بیان شده مقدمه ای از شبیه سازی به کمک اکسل است تا دانشجویان و علم آموزان عزیز با مفاهیم اولیه و پایه ای شبیه سازی آشنا شده و بتوانند مدلهای مختلف را شبیه سازی کنند. قطعا شبیه سازی به صورت پیشترفته نیازمند مطالعه بیشتر و تکرار و تمرین است.


برچسب ها: شبیه سازی , simulation , excel , اکسل , آموزش شبیه سازی با اکسل , شبیه سازی گسسته پیشامد , کتاب شبیه سازی دکتر محلوجی ,